Plan prac Stowarzyszenia na okres zimy i wiosny 2021 roku. Kapliczka w Lubatówce. Co z kwestą?

Zarząd Stowarzyszenia na wrześniowym spotkaniu zatwierdził plan prac renowacyjnych na okres zimy i wiosny 2021 roku. Obawiamy się tylko, że nasze plany może zniweczyć pandemia, która uniemożliwi przeprowadzenie kwesty 1 listopada w święto Wszystkich Świętych. Na pewno nie zaangażujemy w tym roku młodzieżowych wolontariuszy w trosce o ich bezpieczeństwo. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie wpływy z Państwa datków podczas kwesty są podstawą realizacji planów renowacyjnych.

Plan prac przewiduje renowację pomnika na grobie Jakóba Kinela (1819-1903) oraz dwa mocno zniszczone nagrobki z piaskowca. Pomnik na grobie Jakóba Kinela stoi w widocznym miejscu przy ogrodzeniu cmentarza niedaleko od odrestaurowanego pomnika na grobie Władysławy Kielar, a dwa zniszczone nagrobki usytuowane są przy głównej alejce przez cmentarz obok odrestaurowanego grobu aktora Stanisława Dębicza. Dopiero po przeprowadzeniu prac konserwatorskich będzie wiadomo kto w tych grobach jest pochowany. Konieczność wykonania wymienionych prac wynika z potrzeby podniesienia walorów estetycznych starego cmentarza w Iwoniczu.
Pomnik na grobie Jakóba Kinela zostanie zdemontowany i na okres zimy przewieziony do pracowni konserwatorskiej w celu wykonania zabiegów renowacyjnych.
Zdjęcia ukazują aktualny stan pomnika i nagrobków przeznaczonych do renowacji.

Na prośbę Sołtysa Lubatówki, radnego Krzysztofa Zimy, chcemy pomóc przy renowacji kapliczki z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem stojącej na brzegu lasu za stadionem sportowym w Lubatówce. Kapliczka i figura są  już mocno naruszone przez czas i warunki atmosferyczne i faktycznie wymagają działań renowacyjnych i prac zabezpieczających na przyszłość. Konserwatorzy, z którymi współpracuje Stowarzyszenie obejrzeli figurę i mają dokonać oszacowania kosztów prac ale jak twierdzą „będzie to trochę kosztować”. Wieloletnia współpraca pokazuje, że będzie to bardzo rzetelna wycena.
Zdjęcia poniżej pokazują aktualny stan kapliczki i figury.

Tekst i zdjęcia: Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.