Prace na cmentarzach rozpoczęte

Zgodnie z zapowiedzią zawartą w poprzednim artykule rozpoczęły się prace na cmentarzach. Na starym cmentarzu w Iwoniczu rozpoczęły się prace wstępne przy renowacji pomnika na grobie Wojciecha Penara i Błażeja Kramarza, a na cmentarzu cholerycznym uczniowie Zespołu Szkół przy OSiW OHP wykonali konserwację ogrodzenia cmentarza.

Należy podkreślić, że uczniowie wraz z nauczycielem oraz prezesi Stowarzyszenia Rajmund Boczar i Kazimierz Deręg oraz sekretarz Andrzej Jakubczyk wykonali solidną pracę przy konserwacji drewnianego ogrodzenia cmentarza, którego łączna długość liczy około 150 metrów. Zarząd Stowarzyszenia ma świadomość, że projekt związany z powstaniem cmentarza zakończył się dwa lata temu, ale powstała w polach mała nekropolia wymaga stałej dbałości w postaci wykaszania powierzchni cmentarza oraz konserwacji ogrodzenia i elementów upamiętniających zmarłych na cholerę mieszkańców Iwonicza. Pomoc uczniów z Zespołu Szkół przy OSiW OHP jest w tej sytuacji bezcenna i bardzo za nią dziękujemy.

Zarząd ma nadzieję, że rozpoczęty remont drogi w kierunku Lasu Grabińskiego będzie kontynuowany i doprowadzi nawierzchnię asfaltową do łąki przed wejściem na ścieżkę prowadzącą do pomnika w Lesie Grabińskim. Droga ta, zwłaszcza miejsca zapadniętych płyt, po deszczach wypełnione błotem, skutecznie uniemożliwiają dojazd do cmentarza cholerycznego normalnym samochodem, a dojście po opadach deszczu też jest skutecznie utrudnione. Mamy nadzieję, że burmistrzowie, zawsze wspierający działania Stowarzyszenia, umożliwią licznym rzeszom turystów dojście do ważnych dla mieszkańców Gminy miejsc pamięci, a dla turystów miejsc stanowiących lokalną atrakcję turystyczną.

Tekst Marek Bliżycki, zdjęcia Rajmund Boczar i Marek Bliżycki

1 komentarz do wpisu “Prace na cmentarzach rozpoczęte”

  1. Witam!Czytając ten artykuł,pragnę przekazać Wszystkim,którzy wspierają i angażują się w działalność Naszego Stowarzyszenia,wyrazy wdzięczności,za cały ten trud.
    Jak widać ciągle dużo pracy do wykonania,jednak na szczęście są jeszcze wspaniali ludzie,którzy  poświęcają się i swój cenny czas,na realizację szczytnych celów. To rzecz niebywale krzepiąca,że nie tylko członkowie,ale i młodzież włącza się w starania o lepszy wygląd nekropolii.
    Życzę więc dużo dobrej pogody,do realizacji planów i jeszcze więcej wsparcia,zarówno ze strony wolontariuszy,jak i naszych władz.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.