Prace na cmentarzu, Zbigniew Załuski, konkurs Patriotyzm Jutra i … zakrętki

Osoby odwiedzające stary cmentarz w Iwoniczu musiały zauważyć, że „zniknął” pomnik z grobu aktora Stanisława Dębicza. Jest to efekt realizacji planu prac Stowarzyszenia w bieżącym roku. Renowacji marmurowego pomnika podjęła się pracownia kamieniarska Daniela Akslara z Iwonicza. Biały włoski marmur, który źle znosi nasz klimat i dlatego stał się szorstki i popękany, zostanie wyszlifowany i zakonserwowany, a litery inskrypcji uwidocznione. Plan prac przewiduje odwrócenie pomnika frontem do ścieżki prowadzącej przez cmentarz.

Trwają też prace końcowe przy pomniku nagrobnym Stanisława Janiszewskiego w dolnej części cmentarza oraz prace nad inskrypcją na pomnik malarza, Stanisława Studenckiego.

Ważnym wydarzeniem dla Stowarzyszenia było spotkanie prezesów Rajmunda Boczara i Marka Bliżyckiego ze Zbigniewem Załuskim, reprezentantem Rodziny Załuskich. To spotkanie było efektem prowadzonej od kilku miesięcy korespondencji z przedstawicielami Rodziny, której celem jest przystąpienie do renowacji rodzinnego grobowca Załuskich. Grobowiec ten, wraz z grobowcem hrabiny Zofii z Pruskich Tyszkiewiczowej, stanowią punkt centralny cmentarza i dobrze byłoby przywrócić im pierwotny wygląd. Efekt wstępnych rozmów napawa optymizmem i obie strony zakładają, że restauracja obu grobowców jest możliwa, ale będzie to proces, który z racji kosztów może potrwać kilka lat.

Informujemy, że po trzech miesiącach od ogłoszenia wyników konkursu Patriotyzm Jutra, Stowarzyszenie otrzymało umowę z Muzeum Historii Polski, organizatora konkursu, która otwiera drogę do przelania na konto Stowarzyszenie środków finansowych służących realizacji zadań konkursowych. W żadnym z dotychczas realizowanych przez Stowarzyszenie projektów konkursowych korespondencja z Organizatorem i oczekiwanie na sfinalizowanie umowy nie trwały tak długo. O postępach w realizacji kolejnych etapów konkursu będziemy informować na bieżąco.

Stowarzyszenie otrzymało sympatyczne podziękowanie od rodziców małego Frania za pomoc w akcji zbierania zakrętek, które pozwolą zakupić sprzęt rehabilitacyjny dla chorego chłopca. Podziękowanie. Franiowi życzymy dużo zdrowia.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.