Rozpoczęcie prac przy kolejnym pomniku

Dzięki ofiarności naszych darczyńców, mając zapewnione środki finansowe na renowacje kolejnych pomników, Zarząd Stowarzyszenia postanowił zlecić prace konserwatorskie przy pomniku żyjącej na przełomie XIX i XX wieku, młodo zmarłej, Anieli Januszewskiej. Niezwykłość tego zlecenia polega na tym, że pomnik został podzielony na 4 części, zdemontowany, a po wykonanej w okresie zimowym renowacji w pracowni firmy konserwatorskiej, zostanie postawiony w innym miejscu starego cmentarza.

Wyjaśniamy, że pomysł na przeniesienie pomnika wynika z faktu, że grób, na którym stał on przez ponad 100 lat, został zabudowany z dwóch stron wysokimi grobowcami i pomnik „zniknął” pomiędzy nimi. Jego dolna część znalazła się pod betonem otaczającym grobowiec. Po rozmowach z księżmi ustalono, że w miejscu gdzie stał pomnik zostanie wmurowana płyta z informacją o znajdującym się w tym miejscu grobie i o fakcie przeniesienia pomnika. Członkowie Stowarzyszenia zaobserwowali, że tego grobu od dawna nikt nie odwiedzał, a pomnik chcielibyśmy wyeksponować ze względu na wartość artystyczną. Należy dodać, że właśnie aniołek z tego pomnika znajduje się na okładce ubiegłorocznego wydawnictwa o starym cmentarzu „Ocaleni od zapomnienia”.

Opisane zlecenie kończy tegoroczne prace na cmentarzach, a prace przy kolejnych pomnikach rozpoczną się na wiosnę przyszłego roku.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.