STAN PRAC RENOWACYJNYCH PRZED ŚWIĘTEM ZMARŁYCH

Na starym cmentarzu w Iwoniczu oraz w Lesie Grabińskim trwają intensywne prace renowacyjne przed Świętem Wszystkich Świętych.

Na cmentarzu, współpracująca ze Stowarzyszeniem firma renowacyjna, przyspieszyła prace i cmentarz wzbogacił się o dwa odrestaurowane pomniki nagrobne.
Obrazy z okresu prac renowacyjnych:

Po lewej stronie od wejścia głównego widać jasny, piaskowcowy pomnik, z charakterystycznym splotem na krzyżu, na grobie Józefa Kandefera żyjącego w latach 1832 – 1875. Obok, poziomo na ziemi, znajduje się wyczyszczony przez konserwatorów nagrobek Wawrzyńca Kandefera, syna Józefa, żyjącego w latach 1852 do 1938. Na pomniku Józefa Kandefera znajduje się wymowny napis: „naidroszemu oicu wdzięczne dzieci” (pisownia oryginalna). Nieco więcej informacji o ojcu i synu napiszę w czasie późniejszym.

W Lesie Grabińskim trwają intensywne prace rewaloryzacyjne dotyczące pomnika i otaczającego go terenu. Pomnik został wyczyszczony i wypiaskowany, a mosiężna tablica została zdjęta i będzie poddana zabiegom konserwatorskim. W terenie widać już zarys małej architektury ale ciągle jeszcze dominuje błoto i koleiny po ciężkich pojazdach budowlanych. Prace mają zostać zakończone do końca listopada.

Firmie, która podjęła się pracy w tym trudnym terenie dziękujemy i życzymy powodzenia.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.