Uczniowie i wychowankowie OSiW OHP w Iwoniczu kolejny raz porządkują miejsca pamięci

Już po raz trzeci w czasie ostatnich kilkunastu miesięcy grupa młodzieży z Zespołu Szkół przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu pracowała przy porządkowaniu cmentarza cholerycznego i otoczenia pomnika zamordowanych patriotów w Lesie Grabińskim. Poprzednio były to prace wspomagające powstawanie cmentarza cholerycznego, a w dniu 26 października, z inicjatywy dyrekcji szkoły, porządkowano te dwa ważne iwonickie miejsca pamięci przed zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych. Na początku pojawiło się lekkie zaniepokojenie czy uczniowie przyjdą, bo prezesi Stowarzyszenia oczekiwali na uczniów przed zejściem do pomnika w Lesie Grabińskim, a tymczasem młodzież poszła na cmentarz choleryczny i tam rozpoczęła pracę. Załączone zdjęcia ukazują pracujących z dużej odległości. Po rozpoczęciu porządkowania zejścia do pomnika, do pracującej młodzieży dołączył dyrektor Zespołu Szkół Pan Krzysztof Buczek, który zaproponował stałą współpracę pomiędzy Zespołem Szkół przy OSiW a Iwonickim Stowarzyszeniem. Propozycja została przez prezesów przyjęta i zostanie przedstawiona do akceptacji na najbliższym spotkaniu członków Stowarzyszenia. Dotychczasowe doświadczenia z działań młodzieży są tylko i wyłącznie pozytywne. Dziewczęta  i chłopcy pracują sprawnie w sympatycznej atmosferze. Przy okazji poszerzają swoją wiedzę historyczną o miejscach, w których porządkowaniu pomagają. Mamy wrażenie, że zapowiada się dobra, wieloletnia współpraca.

Zarząd Stowarzyszenia bardzo dziękuje młodzieży i kadrze pedagogicznej OSiW OHP za dobrze wykonaną pracę na rzecz naszego iwonickiego środowiska.

dsc_0149 dsc_0145 dsc_0194 dsc_0193 Na marginesie zaangażowania młodzieży należy dodać, że gdy jedni pracują, aby miejsca pamięci i dojście do nich wyglądały estetycznie inni robią wszystko, aby ten pozytywny obraz zniszczyć. Każdy kto przy okazji Święta Zmarłych wybierze się do Lasu Grabińskiego najpierw zobaczy przy drodze z płyt leżące w trawie stare telewizory, następnie starą wersalkę i starą lodówkę, a jak dojdzie do końca płyt, to będzie miał problem z dojściem do bramy witającej odwiedzających pomnik, bo utonie w błocie, w jakie zamienili piękną trawiastą polanę użytkownicy samochodów terenowych, którzy kilka dni temu urządzili sobie rajd na trasach przygotowanych dla pieszej turystyki. Takie działania wymagają naszego wspólnego społecznego potępienia.

Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.