Uroczystości rocznicowe przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Iwoniczu

Zgodnie z tradycją uczczenia i utrwalania pamięci o tych, którzy oddali życie chcąc przybliżyć nadejście wolności, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Iwoniczu odbyła się uroczystość obchodów 76 rocznicy zbrodni w Lesie Grabińskim. Po raz pierwszy uroczystość i msza polowa odbyły się w miejscu spoczynku 24 z 72 zamordowanych, a nie w Lesie Grabińskim, gdzie ich los się dokonał. Zarząd Iwonickiego Stowarzyszenia chciał w ten sposób umożliwić mieszkańcom i Gościom Gminy udział w uroczystościach bez konieczności schodzenia w głąb jaru w Lesie Grabińskim, zwłaszcza po ostatnim okresie deszczowym.

W uroczystości 24 lipca wzięli udział mieszkańcy reprezentujący wszystkie miejscowości naszej Gminy oraz osoby przebywające na leczeniu lub wypoczynku w Gminie Iwonicz-Zdrój. Powadze uroczystości nadawała obecność władz Gminy w osobach Burmistrza Witolda Kocaja i Zastępcy Burmistrza Jacka Rygla. W uroczystościach wzięła udział ponad połowa radnych Rady Miejskiej, reprezentujących wszystkie miejscowości, z Przewodniczącym Rady Rajmundem Boczarem. Poczty sztandarowe wystawiły, jak zawsze niezawodne, cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W szerokim składzie pocztu sztandarowego OSP z Lubatówki uczestniczyła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. W uroczystości, jak zawsze uczestniczył Pan Zbigniew Zygmunt, syn zamordowanego w Lesie Grabińskim Romana Zygmunta.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, a słowo wstępne wygłosił Prezes Iwonickiego Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” Pan Rajmund Boczar. Burmistrz Witold Kocaj przybliżył uczestnikom historię zbrodni i podzielił się swoimi refleksjami na temat następstw tej tragedii. Po wystąpieniu Burmistrza delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem na Grobie. Uroczystość zamknęła duchową klamrą msza św. odprawiona przez ks. Bogdana Nitkę, proboszcza Parafii pw. Św. Iwona i MB Uzdrowienia Chorych w Iwoniczu-Zdroju, a wypełnioną refleksjami homilię wygłosił ks. Kazimierz Giera, proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Iwoniczu. Pieśń „Boże coś Polskę” zakończyła mszę, a wyprowadzenie sztandarów było oficjalnym końcem uroczystości. Trzy delegacje pojechały do Lasu Grabińskiego, gdzie pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia słowa podziękowania kieruję do wszystkich uczestników uroczystości za udział, a zwłaszcza do mieszkańców i radnych z Lubatowej, którzy uczcili daninę krwi złożoną przez swoich przodków.

Dziękujemy księżom Proboszczom i wikarym za odprawienie Mszy Świętej.

Dziękujemy Pani Dorocie Świstak, Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury oraz pracownikom GOK-u za udział i pomoc w organizacji całej uroczystości.

Słowa podziękowania należą się też pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Iwoniczu-Zdroju, którzy uporządkowali teren wokół Grobu oraz dojazd do Lasu Grabińskiego.

Jak zawsze olbrzymią pracę organizacyjną i fizyczną wykonał Prezes naszego Stowarzyszenia Rajmund Boczar, wsparty przez część członków.

Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystości zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

Tekst i zdjęcia: Marek Bliżycki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.