Zakończono modernizację grobu St. Studenckiego i renowację pomnika na grobie St. Janiszewskiego

Wysiłkiem dwóch firm, kamieniarskiej i konserwatorskiej uzyskały nowy blask dwa pomniki nagrobne na starym cmentarzu.
W miejscu ziemnego nagrobka z krzyżem wykonanym z rur powstał nowy pomnik z ciekawą tablicą nagrobną, na której rysunek palety z pędzlami wyraźnie wskazuje, że w grobie tym spoczywa artysta-malarz Stanisław Studencki. Ten malarz-batalista zafascynował się twórczością Wojciecha Kossaka, w którego pracowni powstawały pierwsze dojrzałe obrazy Studenckiego. Swoją twórczość rozwijał na Podkarpaciu, mieszkając okresowo w Jedliczu i często bywając w Iwoniczu. Owocem jego kilkuletniej obecności na Ziemi Krośnieńskiej są obrazy, które zdobią salony w kilkudziesięciu domach i mieszkaniach naszego powiatu. Stowarzyszenie uznało, że patriotyczna twórczość malarska Stanisława Studenckiego zasługuje na docenienie przez wystawienie artyście nowego pomnika.
Drugi pomnik, na grobie Stanisława Janiszewskiego, którego renowację zakończono, wybrano ze względu na ciekawą rzeźbę zdobiącą pomnik, która po renowacji nadaje nowego wyrazu artystycznego tej części cmentarza.
Aktualnie trwają prace przy renowacji pomnika międzywojennego reżysera i aktora scen polskich, Stanisława Dębicza. Na końcowy efekt tych prac trzeba będzie jednak dłuższą chwilę poczekać.
Tekst i zdjęcia Marek Bliżycki

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.